Íme, az Ungureanu-kormány összetétele  
mediatica.ro 
  2012. február 12., vasárnap GaGa Live  
Știri de la AGERPRES: IGSU: 262 de localităţi din 18 judeţe afectate de zăpadă şi viscol * MAI: Aproape 80 de localităţi sunt izolate din cauza vremii nefavorabile * Vasile Cepoi: La ora 14, 27 de cazuri medicale la care nu se putea ajunge * Premierul Ungureanu merge sâmbătă în zonele afectate de intemperii * Noul ministru al Comunicaţiilor: Prioritatea pentru 2012 este privatizarea Poştei Române * Populaţia României este în scădere, relevă rezultatele provizorii ale Recensământului populaţiei şi locuinţelor 2011
  Hírek

RSS
.: mediatica.ro :.
a Facebookon
  

RSS

Add
to Google



Hírlevél
 
2010. szeptember 08., szerda

Külföldre menekül a román munkaerő

Az alacsony bérek mellett a külföldön munkát vállaló román állampolgárok zöme azért is inkább a határokon túl helyezkedne le, mert ott minden esetben jobbak a munkakörülmények.

Azt senki nem tudja egészen pontosan, hogy jelenleg hány román vendégmunkás keresi meg kenyerét külföldön – nem hivatalos adatok szerint számuk immár meghaladja a kétmilliót –, az viszont bizonyos, hogy az amúgy is nyomorúságos fizetések lefaragásával járó egyre húzódó és mélyülő romániai gazdasági és pénzügyi válság körülményei között, az országban egyre népszerűbbé válik a határokon túli munkavállalás, főleg azt követően, hogy nemrégiben maga Traian Basescu államfő is erre biztatott.

Nagy kereslet – bő kínálat

A munkaügyi tárca nem igazán szolgál hivatalos adatokkal a külföldi román munkavállalók számát illetően, feltehetően azért sem, mert a valós szám elhallgatásával egyben a hazai munkanélküliség tényleges arányait is eltitkolhatják. A Tjobs álláskínáló honlap legutóbbi adatai szerint azonban csupán az idei év első felében több mint hetvenezer román állampolgár helyezkedett el külföldön.

A munkahelyet – és nem egyszer hazát is – cserélők közel fele, mintegy harminckétezer személy felsőfokú végzettséggel rendelkezik. Közülük ötezren az egészségügyben helyezkedtek el, több mint háromezer ötszázan mérnökként háromezren pedig számítástechnikai szakemberként keresik meg kenyerüket.

A nagyszámú érdeklődő miatt egyébként egyre több honlap kínál külföldi állásokat romániai munkavállalók számára, a legváltozatosabb munkaterületeken. Az elfoglalható munkahelyek között egyaránt találni szakképzettséget nem igénylő, illetve felsőfokú végzettséggel elfoglalható posztokat. Ezek száma, csupán a nyugati uniós országokban meghaladja az ötvenezret.

Előbbi kategóriában elsősorban idénymunkákat kínálnak, legfőképpen a mezőgazdaságban, az építkezésekben, de szép számban keresnek karbantartót, bolti eladót, gépkocsivezetőt, a szakképzetlen romániai munkaerő pedig különösképpen szívesen helyezkedik el a különféle szolgáltatások – legfőképpen a vendéglátóipar – területén.

A szakképzett, felsőfokú végzettséggel rendelkező munkavállalót igen jól fizető állások várják a számítástechnika, az egészségügy ágazatában, de igen keresettek a romániai mérnökök – mindenekelőtt a távközlésben, a repülőgyártásban és az építkezésekben.

Harmincnégyszeres fizetés

A romániai nyomorúságos fizetések mellett a külföldön munkát vállaló román állampolgárok zöme azért is inkább a határokon túl helyezkedne el, mert ott minden esetben jobbak a munkakörülmények. Különösképpen igaz ez az orvosok esetében, akik korszerűen felszerelt, a legújabb gyógyszerekkel ellátott kórházakban végezhetik munkájukat. Persze a külföldre távozók esetében a bérszint sem elhanyagolható szempont.

A Romániában átlagosan havi háromszázötven eurót kereső orvos például Nyugat-Európában akár a havi nyolcezer eurót is megkaphatja. A nagyobb tapasztalattal, hosszabb praxissal rendelkező szakorvos fizetése Nagy-Britanniában vagy Svédországban a tíz-tizenkétezer eurót is elérheti.

Ilyen körülmények között nem csoda, hogy – hivatalos adatok szerint is – a Romániában nyilvántartott negyvenezer orvos közül hatezer már elhagyta az országot, a százhúszezer asszisztens közül pedig 6800 vállalt munkát a határokon túl, annak ellenére, hogy többüknek nem sikerült a szakmájában elhelyezkednie.

Az egészségügyön kívül a legjobban fizetett szakmák a kőolajiparban, és az építkezésekben vannak.

A romániai vendégmunkások kedvenc célországai közé tartozik Németország, Nagy-Britannia, Ciprus, Görögország – az ottani, ugyancsak súlyos válság ellenére is –, Spanyolország, Olaszország és Franciaország. Állásközvetítők érdekes tényre hívták fel a figyelmet: a „hagyományos” nyugat-európai országok mellett egyre több román vendégmunkás érdeklődik olyan, egzotikusnak számító országok iránt is, mint Kuvait, Afganisztán vagy akár Kína.

A vendégmunkás fantomképe

Szociológusok elkészítették a román vendégmunkás „fantomképét” is. Ezek szerint leginkább a huszonhat és harmincöt éves korosztály távozik előszeretettel külföldre. Nagyrészt családtalan vagy gyermek nélküli, illetve szakképzett vagy felsőfokú végzettséggel rendelkező személyről van szó.

A házasok soraiból csupán 49 százalék szánja el magát a lépésre. Érdekes módon túlnyomó részük – mintegy hetven százalékuk – férfi. Zömmel nagyvárosokból – elsősorban Bukarestből, Konstancából, Brassóból, Temesvárról, Galacról, Iaşi-ból, Kolozsvárról, Bacăuból, Vajdahunyadról és Piteşti-ből próbálnak szerencsét a határokon túl.

Kitekintő | Új Magyar Szó

2010. szeptember 08., szerda , 12:58:57


További hírek:

Felgyújtották az RMDSZ hivatali kocsiját
A románok is kikaptak jegybank-ügyben
A Csíkszereda nyerte az örökrangadót
Brutális: két napig várták, hogy meghaljon áldozatuk
Selymes Tibor az Astra edzője lett
Guvernul schimbă schimbarea: autorii nu vor mai fi taxaţi suplimentar. Noul şef al Muncii îşi cere scuze pentru coada pe care n-a văzut-o Boc
Öt újabb nyugat-nílusi vírus okozta fertőzéses eset, Romániában ezzel 20 megbetegedést jegyeztek
Piaţa berii afectată de criză, consumul a scăzut cu 11 la sută, în primul semestru
Familiile cu venituri reduse vor primi ajutor pentru încălzirea locuinţei
Emil Boc susţine că majorarea TVA a dus la creşterea încasărilor
Egyre tovább dolgoznak a németek
A repülőgép mosdójában találták meg a bombafenyegetést
Bloomberg: Hungary most indebted country, Romania poorest country in EU
At 34, Vanda Hadarean becomes Miss Fitness World for the fourth time
Díjátadó ünnepség a színházban
Năstase visszavenné a hatalmat
Nem akarják kifizetni a korábbi Madrid-edzőt a Vasluinál
A románok Szerbiába járnak olcsóbb élelmiszerért






  web by czke | Ajánlom | Partnerprogram | Chat | Stiri @ Mediatica | VideoNews | MP3 | Radio | eTV | (c) 2003-2012 mediatica.ro