|
Tudtak az amerikaiak a nigériai robbantó terroristakapcsolatairól - ÖSSZEFOGLALÓ
Már a Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) is vizsgálja a nigériai robbantó ügyét, miközben a brit rendőrök több épületet is átkutattak Londonban és világszerte megszigorították a biztonsági intézkedéseket a reptereken. Közben kiderült: az amerikai hatóságok már minimum két éve tudták, hogy a nigériainak lehetnek terrorista-kapcsolatai.
Az AP hírügynökség információi szerint a gyanúsított, Umar Farouk Abdulmutallab egy olyan listán szerepelt, amelyen terroristákkal illetve terrorszervezetekkel kapcsolatba került személyek vannak - csaknem 550 ezren.
A holland hatóságok szerint az Al-Kaida terrorszervezettel kapcsolatban álló férfi, Abdul Farouk Abdulmutallab érvényes amerikai vízummal szállt fel az Amszterdamból Detroitba tartó utasszállítóra pénteken. Azt még nem tudni, hogy tudott átjutni a reptéri ellenőrző kapukon a nigériai Lagosban és Amszterdamban.
A karácsony napján történt merényletkísérlet a Northwest Airlines amerikai légitársaság Airbus A330-asát érintette, a gépen 278 utas ült. A férfi akkor akarta működésbe hozni pokolgépét, miközben az utasszállító éppen a detroiti reptér fölött ereszkedni készült.
A brit rendőrök azt vizsgálják, hogy a nigériai férfi ugyanaz-e, aki Umar Farouk Abdulmutallab néven a University College London (UCL) egyetem műszaki mérnök diákja volt 2005 és 2008 között. A londoni hatóságok több épületet is átkutattak a brit fővárosban, köztük egy, az egyetemhez közel lévő pincelakást.
Az Egyesült Államokban az FBI egyelőre nem adott részletes információt vizsgálatukról, de az amerikai média szerint a fel nem robbant pokolgépet a Virginia-állambeli Quantico laborjába küldték. Abdulmutallab-ot pedig a Michigan Medical Center nevű egészségügyi intézménybe vitték harmadfokú égési sérülésekkel.
A gépen ülő utasok közül néhányat nyilatkoztak amerikai tévéállomásoknak: többen azt állítják, hogy egy - eddig meg nem nevezett - utas fogta le a robbantásra készülő merénylőt, majd a gép elejére tuszkolták a személyzet tagjai és lefogták, amíg a repülőgép le nem szállt Detroitban.
A nigériai férfi mögött három sorral ülő Syed Jafry azt mondta a CNN hírtelevíziónak, hogy "egy pukkantást hallott, majd egy kisebb láng csapott fel és tűz ütött ki a széksorok között, és azonnal pánik tört ki a gépen. Mindenki takarókat és poroltókat próbált szerezni." Egy másik utas szerint "a nigériai férfi lángra kapott és mindenki azt hitte, itt a vég."
Letartóztatása után Abdulmutallab a hatóságoknak azt mondta, hogy egy vegyszerekkel feltöltött injekciós tűt akart befecskendezni egy, a lábához kötözött, porral megtöltött zacskóhoz."
Az amerikai hatóságok azonnal értesítették a Hawaii-on karácsonyozó Barack Obama amerikai elnököt, aki elrendelte, hogy szigorítsák meg a biztonsági intézkedéseket a reptereken.
A holland hatóságok szerint az amszterdami reptér illetékesei nem hibáztak, mivel a nigériai érvényes amerikai vízummal rendelkezett. A Northwest légitársaság is szabályszerűen járt el, amikor átadta az utasok listáját - rajta a nigériai férfi adataival - az amerikai illetékeseknek. Ezután az amerikai hatóságok megadták az engedélyt arra, hogy az utasszállító felszálljon Amszterdamból.
Eközben Lagosban jelentkezett egy bankár, aki azt állítja: lehet, hogy az ő fia a merénylő.
FH
2009. december 27., vasárnap , 08:53:49
|