Aktuális

Magyar közpénzen épült Erzsébet-tábor a székelyföldi Ivóban: Semjén Zsolt az avatóünnepségen

A székelyföldi Hargita hegység lábánál fekvő Ivóban (Izvoare) Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes felavatta pénteken a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány által építtetett Erzsébet tábort. A gyermektábor első 156 lakója Erdély szórványvidékeiről érkezett, de a jövő évtől magyarországi gyermekeket is várnak a festői környezetben fekvő táborba. Semjén Zsolt az ünnepélyes megnyitón elmondta, a nemzet közjogi egyesítésén túl –

Másodfokú árvízriadó Székelyföldön

Másodfokú árvízriadó van érvényben Székelyföldön a Hargita megyei Tatros és a Kovászna megyei Feketeügy folyók mentén – közölte szerdán a román vízügyi és hidrológiai országos intézet. Kedd óta Románia szinte egész területén heves esőzések voltak. Erdélyben is jelentős mennyiségű csapadék hullott, az ennek következtében keletkezett ár mintegy harminc házat elöntött a Hargita megyei Vaslábon és


„Magyarokat Romániában olyan kedvesen még nem köszöntöttek…”

Aki tévézik, ott van, ahol történik valami – mondta Balogh László rendező-operatőr, a Közszolgálati Közalapítvány (KSZKA) Kuratóriumának elnöke a közmédia tusványosi rendezvénysátrában szerdán rendezett filmvetítésen, amelyen az 1989-es romániai forradalom napjaiban Aradon és Temesváron készült felvételeit mutatta be. Balogh László a Magyar Demokrata Fórum (MDF) akkori szegedi elnökségi tagjaként, a regionális stúdió munkatársaként az elsők

Hargita megye prefektusa a törvények betartására szólította fel a tusványosi táborozókat

Kedden este megkezdődött Tusnádfürdőn a 25. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor, amelynek rendezvénysorozata vasárnapig tart. Hargita megye prefektusa (kormánymegbízottja) a román törvények betartására szólította fel kedden a Hargita megyei táborok szervezőit. Adrian Jean Andrei egy keddi nyilatkozatában, amit az Agerpres hírügynökség idézett, reményét fejezte ki, hogy a Hargita megyében zajló nyári táborok szervezői betartják a

Főszezonja van a gyógynövények gyűjtésének Erdélyben

A gyógynövénygyűjtés főszezonjában megélénkült az idegenforgalom Erdélyben, a 700 méter magasan húzódó felcsíki falvak határában, ahol szerencsés esetben a neves biológus, Macalik Ernő igazítja útba a természetbúvárokat. A Karcfalván élő 70 éves szakember évtizedek óta gyűjti, termeszti a gyógynövényeket és a maga összeállította 32 féle teakeverékéért még Ausztráliából, Spanyolországból is érkeznek ide vendégek. A Magyar


Új barlangrendszert fedeztek fel a kutatók az erdélyi Királyerdő-hegységben

Új barlangrendszert fedeztek fel az erdélyi Királyerdő-hegységben a Román Akadémia Emil Racovita Barlangkutató intézetének a kolozsvári barlangi búvárjai – írja keddi számában a Krónika napilap. A Rajka Géza barlangkutató búvár vezette csapat azt követően kezdett vizsgálódni egy, már ismert barlangrendszerben, hogy megcsappant a Kolozsvártól mintegy 20 kilométerre északra fekvő Esküllő község ivóvízkészlete. A község ivóvízhálózatába

Szélsőséges időjárás-figyelmeztetés

Szélsőséges időjárásra figyelmeztet az Országos Meteorológiai Ügynökség. A sárga színű vészjelzés 27 megyében érvényes, közöttük Maros, Hargita, Kovászna, Kolozs, Brassó és Szeben megyében is. Kedden este 6 órától szerda este 11-ig kell számítani futózáporokra, zivatarokra, helyenként jelentősebb mennyiségű csapadékkal, amely általában eléri a 25-30 litert, szórványosan az 50-60 litert is négyzetméterenként. Jégeső is lehet. A

Felújították a fehéregyházi Petőfi-emlékművet

Felújították a Segesvár mellett lévő fehéregyházi Petőfi-emlékművet, amelyet az elmúlt években többször megrongáltak. A felújítást a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) kezdeményezte, amelynek hétfői közlése szerint legutóbb 2005-ben renoválták az emlékművet. Akkor helyezték el az Ispán-kúti emlékműre Gyarmathy János szobrászművész Petőfi Sándorról készült bronzplakettjét Hunyadi László Petőfi-domborműve mellé. 2013 júliusában megrongálták, akkor a három bronztáblából


Lemhény lovasa nyerte a Székely Vágtát

A Kovászna megyei Lemhény község lovasa, Zsigmond János nyerte Timpex Amata nevű lován vasárnap a háromszéki Óriáspince-tetőn tartott Székely Vágtát. A pódium második fokára Gyergyószentmiklós lovasa, László Pál, a harmadikra pedig Szotyor képviseletében Mokán János állhatott. A budapesti Nemzeti Vágtán a három dobogós mellett a Székely Vágtát szervező Sepsiszentgyörgy lovasa képviselheti a székelységet. A győztes