Mire jó a Facebook? Itt egy meglepő következtetés!


Az online közösségi hálózatok, például a Facebook felhasználóiról szóló adatok segíthetnek egy esetleges járvány megfékezésében – állapította meg egy tanulmány.

Azok az emberek, akik társaságaikban központi szerepet játszanak, nagyobb valószínűséggel visznek át kórokozókat egyik csoportból a másikba. Az ilyen embereket ezért elsődlegesen lehetne beoltani – írják a Journal of the Royal Society Interface című szaklapban megjelent tanulmány szerzői. A kutatás során több mint 500 diák digitális és valós kapcsolatait vizsgálták meg.

Az interneten a legkiterjedtebb kapcsolati hálóval rendelkező embereknek a való életben is több kapcsolatuk van, így ők “szociális hidakat” képeznek, amelyek keresztül a fertőző betegségek, például az influenza is továbbterjedhetnek – fejtette ki Enys Mones, a Dán Műszaki Egyetem munkatársa, a tanulmány társszerzője.

Ha nem áll rendelkezésre elegendő oltóanyag az összes, a járvány által veszélyeztetett ember számára, a védelmi intézkedéseket koncentrálni lehetne a kiterjedt kapcsolati hálóval rendelkező emberekre – véli Mones.

Számítógépes modellek szerint ez “csaknem ugyanannyira hatékony lehet, mint a jelenleg létező legoptimálisabb oltási stratégia”. Ezen kívül költséghatékony is, mivel az online aktivitás könnyedén követhető.

MTI

Nyomj egy lájkot is, ha tetszett a cikk